A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: fopen(/var/www/clients/client19/web42/tmp/ci_session84sfcriui2f21d2hld3kvgb1p5deph5c): failed to open stream: Disk quota exceeded

Filename: drivers/Session_files_driver.php

Line Number: 172

Backtrace:

File: /var/www/clients/client19/web42/web/application/controllers/Home.php
Line: 50
Function: __construct

File: /var/www/clients/client19/web42/web/index.php
Line: 315
Function: require_once

Doktorzy Honoris Causa: Multimedialna Baza Danych Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Multimedialna BAZA DANYCH

Dzieje Uniwersytetu > Doktorzy Honoris Causa > Sierpiński

Sierpiński

Doktorzy Honoris Causa

Wacław Sierpiński

(1882-1968)
matematyk, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i Uniwersytetu Warszawskiego

15 marca 1948 – uchwała Senatu UWr
22 listopada 1948 – uroczysta promocja
promotor: prof. Władysław Ślebodziński

Wacław Sierpiński urodził się 14 marca 1882 r. w Warszawie (zm. 21 października 1968 r. w Warszawie). Studiował matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, tam też doktoryzował się w roku 1906. W 1908 uzyskał habilitację na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, na tej uczelni rozpoczął działalność naukowo-dydaktyczną, najpierw jako docent, a od 1910 profesor. W 1918 przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę, stając się jednym z głównych twórców tzw. warszawskiej szkoły matematycznej.

Członek kilkunastu akademii nauki i wielu towarzystw naukowych, m.in. Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiej Akademii Nauk, Towarzystwa Naukowego we Lwowie i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Profesor Wacław Sierpiński zajmował się teorią mnogości, topologią, teorią funkcji rzeczywistych i teorią liczb. Szczególnie zasłużył się dla rozwoju teorii mnogości, głównie przez badania nad pewnikiem wyboru i hipotezą continuum. W zakresie topologii skonstruował tzw. krzywą uniwersalną, a w teorii funkcji rzeczywistych koncentrował się na szeregach funkcyjnych, różniczkowalności funkcji i klasyfikacji Baire'a.

Zobacz również:

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/clients/client19/web42/tmp)

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: