Multimedialna BAZA DANYCH

Dzieje Uniwersytetu > Doktorzy Honoris Causa > Joon

Joon

Doktorzy Honoris Causa

Eric Maurice Joon

ur. 1935)
menedżer, pisarz i poeta, prezes Holenderskiej Fundacji
dla Uniwersytetu Wrocławskiego

20 marca 1991 – uchwała Senatu o UWr
22 maja 1991 – uroczysta promocja
promotor: prof. Stanisław Prędota

Eric Maurice Joon urodził się 18 lipca 1935 r. w Tandjong Karang (Indonezja). Studiował filozofię, historię i antropologię na Uniwersytecie w Melbourne, a następnie ukończył holenderską Waterford Management School oraz Management School Hoogovens w Ymuiden. W latach 1957-1964 przebywał w Australii, gdzie był urzędnikiem ministerstwa oświaty, dziennikarzem i menedżerem. Powróciwszy do Holandii związał się z firmą Van Gend & Loos, Trans Europa Rail Route Express oraz Bell Lines Containerrederij. Od roku 1973 aż do przejścia na emeryturę w 1995 r. pracował w Królewskich Holenderskich Hutach i Fabrykach Stali w Ymuiden.

Eric Maurice Joon jest również pisarzem i poetą, autorem artykułów w różnych czasopismach i wierszy, w tym dwóch tomów poezji niderlandzkiej.

W 1990 roku Eric Maurice Joon założył Holenderską Fundację dla Uniwersytetu Wrocławskiego i został jej pierwszym prezesem. Celem fundacji było wspieranie działalności naukowej i dydaktycznej UWr gromadzonymi w Holandii prywatnymi funduszami. Fundacja objęła mecenat nad organizowaną na UWr Katedrą Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu oraz nad Ośrodkiem Kultury Niderlandzkiej we Wrocławiu. Katedra dzięki wsparciu fundacji wyposażona została w sprzęt komputerowy i audiowizualny, książki i czasopisma niderlandystyczne.

Zobacz również: