A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: fopen(/var/www/clients/client19/web42/tmp/ci_sessionm9fgaeshlb8h7ktdlo69lp2djrnbvcc2): failed to open stream: Disk quota exceeded

Filename: drivers/Session_files_driver.php

Line Number: 172

Backtrace:

File: /var/www/clients/client19/web42/web/application/controllers/Home.php
Line: 50
Function: __construct

File: /var/www/clients/client19/web42/web/index.php
Line: 315
Function: require_once

Doktorzy Honoris Causa: Multimedialna Baza Danych Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Multimedialna BAZA DANYCH

Dzieje Uniwersytetu > Doktorzy Honoris Causa > Kiełdysz

Kiełdysz

Doktorzy Honoris Causa

Mstisław Wsiewołodowicz Kiełdysz

(1911-1978)
matematyk, mechanik, aerohydrodynamik,
profesor Uniwersytetu Moskiewskiego im. M. Łomonosowa

16 października 1964 – uchwała Senatu UWr
29 października 1964 – uroczysta promocja
promotor: prof. Edward Marczewski

Mstisław Wsiewołodowicz Kiełdysz urodził się 10 lutego 1911 w Rydze (zm. 24 czerwca 1978 r. w Moskwie). Po ukończeniu studiów (1931) pracował początkowo w Centralnym Instytucie Aerodynamicznym, następnie w Uniwersytecie Moskiewskim, gdzie został docentem, a w roku 1937 profesorem. Stopień kandydata nauk matematycznych uzyskał w roku 1934, cztery lata później doktoryzował się z nauk matematyczno-fizycznych.

Członek Akademii Nauk ZSRR, był jej wiceprezesem (1960-1961) oraz prezesem (1961-1975), członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk oraz wielu towarzystw naukowych.

Zainteresowania Profesora Mstisława Wsiewołodowicza Kiełdysza były bardzo szerokie - od zagadnień teoretycznych do zastosowania matematyki i mechaniki. Zajmował się również aerodynamiką i hydrodynamiką. Szczególne znaczenie miały jego prace dotyczące teorii skrzydeł i teorii drgań rezonansowych, których wyniki znalazły zastosowanie w konstrukcji samolotów. Profesor odegrał wielką rolę w rozwoju radzieckiej techniki obliczeniowej i energetyki jądrowej, a przede wszystkim w badaniach kosmicznych. Uznany jest za jednego z twórców radzieckiego programu kosmicznego.

Zobacz również:

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/clients/client19/web42/tmp)

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: