Multimedialna BAZA DANYCH

Dzieje Uniwersytetu > Doktorzy Honoris Causa > Gonidec

Gonidec

Doktorzy Honoris Causa

Pierre François Gonidec

(ur. 1914)
prawnik, profesor Uniwersytetu w Dakarze, Uniwersytetu w Rennes i Uniwersytetu Paryż I
29 kwietnia 1981 – uchwała Senatu UWr
14 maja 1981 – uroczysta promocja
promotor: doc. Aleksander Patrzałek

Pierre François Gonidec urodził się 6 maja 1914 r. w Pleneuf. Studia prawnicze rozpoczął w Rennes, a ukończył na Uniwersytecie w Caen w roku 1935. W 1943 doktoryzował się w Uniwersytecie Paryskim, w latach 1949-1959 wykładał prawo konstytucyjne na Uniwersytecie w Lyonie. Po uzyskaniu w 1950 agregacji z prawa publicznego, wyjechał do Dakaru i na tamtejszym uniwersytecie zorganizował Wydział Prawa. Do Francji powrócił w 1954 r., otrzymał stanowisko profesora tytularnego na Uniwersytecie w Rennes i prowadził wykłady z prawa konstytucyjnego, prawa międzynarodowego publicznego oraz prawa kolonialnego. W 1960 r. wyjechał ponownie do Afryki i przez 4 lata był profesorem prawa międzynarodowego publicznego na Uniwersytecie w Dakarze. Po kolejnym powrocie do Francji został profesorem prawa międzynarodowego publicznego na Uniwersytecie Paryż I, gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę w 1986 roku.
Członek licznych francuskich i międzynarodowych organizacji oraz towarzystw naukowych, zarówno prawniczych, jak i zajmujących się prawno-politycznymi zagadnieniami państw Trzeciego Świata.
Zainteresowania badawcze Profesora Gonideca koncentrowały sie na problemach z pogranicza prawa i nauk politycznych państw Trzeciego Świata, przede wszystkim leżących na kontynencie afrykańskim.

Zobacz również: