Multimedialna BAZA DANYCH

Dzieje Uniwersytetu > Doktorzy Honoris Causa > Kapuściński

Kapuściński

Doktorzy Honoris Causa

Ryszard Kapuściński

(1932-2007)
reportażysta, publicysta, poeta i fotograf

24 października 2001 – uchwała Senatu UWr
15 listopada 2001 – uroczysta promocja
promotor: prof. Jan Miodek

Ryszard Kapuściński urodził się 4 marca 1932 r. w Pińsku (zmarł 23 stycznia 2007 r. w Warszawie). Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim (1952-1956). Karierę dziennikarską rozpoczął jeszcze przed maturą na łamach "Sztandaru Młodych". Po studiach wysłany został w pierwszą zawodową podróż do Pekinu. Pracował następnie kolejno w redakcjach: "Polityki" (1957-1967), "Kontynentów" (1973) i "Kultury" (1974-1981). W latach 1962-1972 był korespondentem zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej w krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej, głównie na terenach objętych konfliktami politycznymi i działaniami wojennymi. Współpracował również z amerykańskimi tygodnikami społeczno-politycznymi "The New Yorker" i "Time" oraz z niemieckim dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Wykładał gościnnie na indyjskim uniwersytecie w Bangalore (1973), wenezuelskim uniwersytecie w Caracas (1978) i amerykańskim uniwersytecie w Filadelfii (1988). Był także stypendystą naukowym St. Anthony's College w Oksfordzie (1986) i DAAD w Berlinie (1994).

Należał m.in. do Polskiej Akademii Umiejętności, Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Euroatlantyckiego, Międzynarodowego Parlamentu Pisarzy i polskiego PEN Clubu. Wchodził w skład rad redakcyjnych periodyków: "Sprawy Międzynarodowe", "Mówią wieku" i "New Perspectives Quarterly" w Los Angeles. W latach 1981-1985 był wiceprezesem Komitetu "Polska 2000" Polskiej Akademii Nauk.

Ryszard Kapuściński był autorem licznych reportaży, artykułów, esejów i wierszy, publikowanych w wielu polskich i zagranicznych czasopismach. Znaczny rozgłos przyniosły mu relacje z ogarniętego wojną domową Konga (1958) oraz późniejsze reportaże z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. Książki napisane przez R. Kapuścińskiego w większości tłumaczone były m.in. na język angielski, francuski, włoski, niemiecki, holenderski, czeski, rumuński, serbski, rosyjski, japoński, perski, hebrajski, węgierski, fiński, turecki, albański, słoweński, bułgarski, hiszpański, portugalski, szwedzki, norweski i duński oraz ukazały się nakładem wydawnictw zagranicznych. Wielki zachwyt wywołała, przede wszystkim w Toronto, Amsterdamie, Oslo i Budapeszcie, adaptacja teatralna "Cesarza" (1979), książki ujawniającej kulisy dworu cesarza Hejle Sellasje.

Zobacz również: