A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: fopen(/var/www/clients/client19/web42/tmp/ci_sessionlvm00ci69h7nngmos0prdr3dmp4vg68n): failed to open stream: Disk quota exceeded

Filename: drivers/Session_files_driver.php

Line Number: 172

Backtrace:

File: /var/www/clients/client19/web42/web/application/controllers/Home.php
Line: 50
Function: __construct

File: /var/www/clients/client19/web42/web/index.php
Line: 315
Function: require_once

Profesorowie przed 1945 r.: Multimedialna Baza Danych Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Multimedialna BAZA DANYCH

Dzieje Uniwersytetu > Profesorowie przed 1945 r. > Minkowski

Minkowski
01ca0-minkowski_oskar_s168_41_4_w.jpg

Profesorowie przed 1945 r.

Oskar Minkowski

(1858 – 1931)

Niemiecki lekarz, mający korzenie żydowskie i polskie.

Pobierał nauki na Uniwersytecie w Królewcu (1876-1881), w 1881 obronił doktorat z medycyny na podstawie rozprawy Über die Aenderungen der elektrischen Erregbarkeiten des Gehirns nach Verschluss der Kopfarterien. Podążając za swoim nauczycielem i mentorem Bernhardem Naunynem przeniósł się do Strasburga. Następnie objął profesurę na Uniwersytecie Wrocławskim.
Minkowski wraz z Josephem von Meringiem prowadzili badania nad cukrzycą na Uniwersytecie w Strasburgu. W 1889 dowiedli, że usunięcie trzustki wywołuje cukrzycę u psów. Wykazali przez to, że to trzustka zawiera regulator poziomu glukozy we krwi. Ich badania spowodowały zogniskowanie wysiłków innych naukowców w tym kierunku, co doprowadziło do odkrycia insuliny i zastosowaniu jej w leczeniu chorych na cukrzycę.
Dla uczczenia pamięci o Oskarze Minkowskim European Association for the Study of Diabetes (EASD) ustanowiła doroczną nagrodę dla młodych naukowców zajmujących się badaniami w dziedzinie diabetologii.

Zobacz również:

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/clients/client19/web42/tmp)

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: