A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: fopen(/var/www/clients/client19/web42/tmp/ci_sessionedbkj72aoacio4uec6tm0vdljnq41gh0): failed to open stream: Disk quota exceeded

Filename: drivers/Session_files_driver.php

Line Number: 172

Backtrace:

File: /var/www/clients/client19/web42/web/application/controllers/Home.php
Line: 50
Function: __construct

File: /var/www/clients/client19/web42/web/index.php
Line: 315
Function: require_once

Profesorowie przed 1945 r.: Multimedialna Baza Danych Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Multimedialna BAZA DANYCH

Dzieje Uniwersytetu > Profesorowie przed 1945 r. > Ebbinghaus

Ebbinghaus
7bdb9-ebbinghaus_hermann_s170_37_5_w.jpg

Profesorowie przed 1945 r.

Hermann Ebbinghaus

1850-1909

Filozof i psycholog. Profesor uniwersytetów w Berlinie, Wrocławiu i Halle. Pionier badań eksperymentalnych nad pamięcią werbalną u ludzi (krzywa zapominania).

Na Uniwersytecie Wrocławskim wykładał historię, filozofię, logikę, pedagogikę i eksperymentalną psychologię (1894-1905). Ceniony pedagog i popularyzator nauki (redaktor „Zeitschrift für Psychologie”). Ukazało się 9 wydań jego Abriss der Psychologie. Stał na stanowisku paralelizmu psychologicznego, poglądu uznającego tożsamość psychiki i systemu nerwowego – różniących się jedynie formą ich uzewnętrzniania.
Od jego nazwiska nazywana jest złudzenie optyczne polegające na błędnej percepcji wielkości kształtów. W najbardziej znanej wersji tego złudzenia dwa koła tej samej wielkości znajdują się obok siebie, przy czym jedno z nich otoczone jest mniejszymi od siebie kołami, a drugie większymi (w efekcie wydaje się być mniejsze).

Zobacz również:

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/clients/client19/web42/tmp)

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: