Multimedialna BAZA DANYCH

Dzieje Uniwersytetu > Profesorowie przed 1945 r. > Cohn

Cohn
44588-cohn_ferdinand_julius_s-169_68_w.jpg

Profesorowie przed 1945 r.

Ferdinand Julius Cohn

(1828-1889)

Botanik i mikrobiolog.

wraz z którym uznawany jest za jednego z twórców bakteriologii.
Twórca systematyki bakterii, wprowadził pojęcie schizofitów, obejmujących zarówno glony szczelinowe, jak i bakterie, opisywał florę glonową Śląska, badał ewolucję glonów i grzybów. Rozpoznał symbiozę korzeniową. Jego odkrycie przetrwalników miało decydujące znaczenie dla badań Kocha nad wąglikiem.
Jego klasyfikacja bakterii na cztery grupy, w oparciu o kształt, jest używana w nauce po dziś dzień. Pamiętany jest też za to, że jako pierwszy wykazał w 1876 roku, że laseczki bakterii mogą zmienić swój stan (sporulacja), z wegetatywnego do formy endospory, w niekorzystnych dla nich warunków środowiska.
Zajmował się również tkankami roślinnymi i opisywał ruchy roślin na działający bodziec. Badał błony komórkowe i otoczki bakteryjne, obserwował struktury protoplazmy. Udoskonalił mikroskop (część optyczną i statyw).
Wraz z architektem krajobrazu Hugo Richterem zaprojektował Park Południowy we Wrocławiu.

Wybrane prace: Zur Naturgeschichte des Protococcus Pluvialis (1851); Die Menschheit und die Pflanzenwelt (1851); Der Haushalt der Pflanzen (1854); Untersuchungen über die Entwicklungsgeschichte der Mikroskopischen Algen und Pilze (1854); Beiträge zur Biologie der Pflanzen (1870); Neue Untersuchungen über Bakterien (1872-75); Die Pflanze (1882).

Zobacz również: