A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: fopen(/var/www/clients/client19/web42/tmp/ci_sessionsfjc75b09gl1ouapvhvd4guk63t8ivo9): failed to open stream: Disk quota exceeded

Filename: drivers/Session_files_driver.php

Line Number: 172

Backtrace:

File: /var/www/clients/client19/web42/web/application/controllers/Home.php
Line: 50
Function: __construct

File: /var/www/clients/client19/web42/web/index.php
Line: 315
Function: require_once

Profesorowie przed 1945 r.: Multimedialna Baza Danych Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Multimedialna BAZA DANYCH

Dzieje Uniwersytetu > Profesorowie przed 1945 r. > Stern

Stern
95af7-stern_william_s-168_59_08_w.jpg

Profesorowie przed 1945 r.

Louis William Stern

(1871–1938)

Psycholog i filozof.

Wprowadził pojęcie ilorazu inteligencji (IQ - intelligence quotient).
Doktoryzował się z psychologii na Uniwersytecie w Berlinie, gdzie studiował u Hermanna Ebbinghausa (1893). Po hablitacji we Wrocławiu (1897) zostaje formalnie przyjęty w poczet pracowników katedry filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Spędzi tutaj 19 lat, w tym czasie rozpocznie pracę nad wieloma zagadnieniami z zakresu psychologii różnic indywidualnych, inteligencji oraz metod badawczych, stworzy również podwaliny systemu filozoficznego: krytycznego personalizmu. Systemu będącego próbą filozoficznego ugruntowania psychologii – dającego zarazem podstawy dla całościowego i dynamicznego ujęcia człowieka. Aspektami istnienia indywiduum były dla Sterna psychika i ciało, podstawowym zaś celem osoby utrzymanie się przy życiu oraz rozwój.
W 1916 roku został objął profesurę na Uniwersytecie w Hamburgu, gdzie pozostał aż do 1933 roku jako dyrektor Instytutu Psychologicznego. Po dojściu Hitlera do władzy musiał emigrować, najpierw do Holandii, następnie do Stanów Zjednoczonych gdzie został wykładowcą i profesorem na Duke University w Durham (Północna Karolina) gdzie wykładał do końca życia.

Zobacz również:

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/clients/client19/web42/tmp)

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: