Multimedialna BAZA DANYCH

Dzieje Uniwersytetu > Profesorowie przed 1945 r. > Mikulicz-Radecki

Mikulicz-Radecki
33f80-mikulicz-radecki_w.jpg

Profesorowie przed 1945 r.

Jan Mikulicz-Radecki

(1850-1905)

Lekarz, chirurg.

Studia medyczne w Wiedniu. W latach 1875-82 praca w Klinika Chirurgicznej w Wiedniu (kierownik T. Billrotha). 1882-87 kierownik Kliniki Chirurgicznej UJ w Krakowie. 1887-90 Kliniki Chirurgicznej Uniwersytetu w Królewcu. 1890-1905 Kliniki Chirurgicznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wynalazł skoliozometr do mierzenia skrzywienia kręgosłupa. Ponadto twórca gastroskopu służącego do wziernikowania przełyku i żołądka. Opisał także komórki olbrzymie w twardzieli nosa (nazwane jego imieniem) i propagował aseptykę chirurgiczną.
Stworzył podwaliny nowoczesnej chirurgii: jako pierwszy zszył przedziurawiony wrzód żołądka, wykonał radykalną resekcję krtani z powodu raka, dokonał wycięcia wypadniętego jelita grubego, wykonał operację kręczu szyji i plastykę odźwiernika.
Wspólnie z F. Sauerbruchem rozpoczął we Wrocławiu operacje na klatce piersiowej w komorze podciśnieniowej. Za jego czasów wybudowano we Wrocławiu nowoczesną klinikę z salą operacyjną, która służy chirurgom do dziś. Odbył wiele podróży naukowych, w tym do Anglii i USA, gdzie wykonywał pokazowe operacje.
Autor około 30 publikacji w języku polskim i ponad 170 w języku niemieckim.
Władał biegle 6 językami, interesował się muzyką i myślistwem. W Pełcznicy k. Świebodzic miał letnią rezydencję. Pochowany wraz żoną i rodziną na cmentarzu w Świebodzicach.

Zobacz również: