Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Zegar wysokościowy, słupkowy

Zegary słoneczne

Zegar wysokościowy, słupkowy

Henry Robert, Paryż, lata 1835-1870

Zegar wysokościowy wykonany z drewna, w formie pionowego „słupka” – walca z zamocowanym do niego od góry ramieniem gnomonu i uchwytem pod cienki sznurek, o całkowitej wysokości ok. 12,1 cm i średnicy dolnej części ok. 3,2 cm.
Tubus cylindryczny o wysokości ok. 9,4 cm oklejony tarczą zegarową. Po obwodzie tarczy oraz w dolnej jej części podziałka kalendarzowa. W górnej części podział na interwały ok. 2-dniowe, w dolnej części podział na miesiące i interwały 7-8 dniowe.
W części środkowej wykres skali czasowej: z godzinami pełnymi opisanymi linią ciągłą oraz interwałami półgodzinnymi opisanymi liniami kropkowanymi.
Z boku skali czasowej opis projektowanej szerokości geograficznej zegara: 47e de Latitude oraz sygnatura: A PARIS. HENRY ROBERT, HORLOGER, AU PALAIS ROYAL, No 164.
W dolnej części, pod skalą czasową, opis sposobu użytkowania zegara.
W górnej części zegara, wyjmowana ze środka cylindra drewniana tuleja ze składanym stalowym gnomonem, o wysięgu 37 mm przed lico tarczy zegarowej. W górnej części zamocowany sznurek. Całość chowana w oryginalnej kartonowej tubie o średnicy 4 cm i wysokości 13 cm (bez wieka), opisanej colonne solaire.

Prezentowany zegar należy do popularnego typu zegara podróżnego, często w literaturze przedmiotu określanego terminem: zegar pasterski (franc. cadran de berger, ang. shepard’s dial), szczególnie rozpowszechnionego w prowincjonalnych i górskich rejonach Francji w XVIII i XIX wieku.
Twórcą prezentowanego zegara słupkowego jest francuski zegarmistrz Henry Robert (1795-1874), który prowadził swoją działalność najpierw w rodzinnym Mâcon, w Burgundii, a następnie w Paryżu.

Materiał, technika:
drewno, papier, stal

Literatura:
Royal Museums Greenwich, http://collections.rmg.co.uk/collections/objects/10497.html dostęp: 01.01.2018

Zobacz również: