Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Zegar pochyły, przenośny

Zegary słoneczne

Zegar pochyły, przenośny

Charles Westell Dixey, Londyn, ok. 1830 r.

Podstawa zegara o średnicy 11,1 cm, z trzema uchwytami zaopatrzonymi w śruby poziomujące, składanym łukowym ramieniem ze skalą szerokości geograficznej opisanej w zakresie od 0° do 60° z dokładnością do 1° oraz puszką kompasową. Dno puszki kompasowej posrebrzane, z dwoma libellami oraz 4-kierunkową różą wiatrów, w której kierunki główne i pośrednie opisano angielskimi akronimami. Po obwodzie podziałka azymutalna, opisana w czterech kwadrantach od 0°-90° z dokładnością do 2°. Stalowa igła kompasowa o dekoracyjnej mosiężnej głowicy, zaopatrzona w blokadę położenia.
Do podstawy zamocowana na zawiasie tarcza zegarowa. Podziałka czasowa po obwodzie, umieszczona na wstędze zakończonej po stronie północnej zwojami, pełne godziny opisane cyframi rzymskimi w zakresie: IIII-XII-VIII, dokładność podziałki 5 minut. Pomiędzy wolutami sygnatura wytwórcy: C.W.DIXEY New Bond Street LONDON.
Obrotowa podstawa składanego gnomonu zamocowania na wsporniku wystającym z tarczy oraz łuku z wygrawerowaną dekoracją w formie kłosów. Odpór usztywniający gnomon w pozycji pionowej, oparty o drugi, podobnie dekorowany łuk. Gnomon podparty wspornikiem w formie esownicy.

Zegary został wykonany w znanym londyńskim warsztacie Charlesa Wastell Dixey (zm. 1880), który prowadził swój warsztat w latach 1822-1862.

Materiał, technika:
mosiądz, mosiądz posrebrzany, grawerowany, szkło, stalowa igła kompasowa

Literatura:
http://www.cwdixeyandson.com dostęp: 06.06.2018
J. Wilson, Biographical Index of British Sundial Makers from the Seventh century to 1920, BSS Monograph No. 2, BSS, 2007

Zobacz również: