Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Automatyczny zegar poziomy z kompasem, przenośny

Zegary słoneczne

Automatyczny zegar poziomy z kompasem, przenośny

Francja, 2 połowa XIX wieku

Przenośny zegar poziomy, automatyczny, wykonany w formie, jaka bliska jest już zegarkom kieszonkowym. Mechanizm zegarka zamyka mosiężna kaseta (koperta) o średnicy ok. 6,5 cm i grubości 1,2 cm, z uchwytem oczkowym na łańcuszek.
Tarcza posrebrzana, z automatyczną nastawą kąta nachylenia prętowego gnomonu w zakresie 0-90 stopni, z regulacją kąta poprzez uchwyt na wskaźniku. Podziałka kąta nachylenia gnomonu podana z dokładnością do 2 stopni.
Tarcza zegarowa z umieszczonymi po obwodzie 6 skalami czasowymi dla szerokości geograficznych od 30 do 55 stopni, co 5 stopni.
Dno misy kompasowej posrebrzane, z głównymi i pośrednimi kierunkami geograficznymi opisanymi akronimami nazw francuskich, deklinacja magnetyczna opisana strzałką.
Po obwodzie skala azymutu, podana z dokładnością do 2 stopni oraz opisana co 20°.

Rzadki i elegancki zegar przenośny typu automatycznego, zamykany w kasecie z typu zegarka mechanicznego jest unowocześnioną wersją XVIII-wiecznych paryskich zegarów typu Butterfielda. Zegar jest niesygnowany, tym niemniej technika i forma wykonania wskazuje na warsztat paryski 2 połowy XIX wieku.

Materiał, technika:
mosiądz pozłacany i posrebrzany, grawerowany, szkło, stal (igła kompasowa)

Literatura:
R. Zaczkowski (red.), Katalog zegarów słonecznych, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Jędrzejów, 2013

Zobacz również: