Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Zegar poziomy z kompasem, przenośny

Zegary słoneczne

Zegar poziomy z kompasem, przenośny

prawdopodobnie Londyn, XIX wiek

Zegar wraz z kompasem umieszczony w mosiężnej, cylindrycznej puszce, zamykanej wiekiem, o średnicy 6,3 cm, grubości wraz z wiekiem 2,2 cm. Tarcza zegara z obwodową podziałką czasową wyznaczoną z dokładnością do 7,5 minuty, pełne godziny opisane cyframi rzymskimi w zakresie: IIII-XII-VIII.
Składany gnomon o kącie nachylenia około 51°. Na łuku - usztywniającym gnomon w pozycji pionowej - wygrawerowany dekoracyjny motyw floralny.
Igła kompasowa barwiona w kolorze niebieskim, z literowym oznaczeniem kierunków N i S, z mosiężna stylizowaną głowicą. W puszce kompasowej brak oryginalnej papierowej tarczy z różą wiatrów.
Na wieku puszki wygrawerowane inicjały dawnego właściciela: WN.

Typ popularnego w XIX-wiecznej Anglii prostego, poziomego zegara przenośnego. Stylistyka zegara wskazuje na możliwe autorstwo londyńskiego warsztatu braci Jamesa i Georga Simmsów. Podobny zegar, zachowany z drewnianym podróżnym futerałem, znajduje się w zbiorach oxfordzkiego Museum History of Science.

Materiał, technika:
mosiądz grawerowany

Literatura:
R. Zaczkowski (red.), Katalog zegarów słonecznych, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Jędrzejów, 2013
J. Wilson, Biographical Index of British Sundial Makers from the Seventh century to 1920, BSS Monograph No. 2, BSS, 2007

Zobacz również: