Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Zegar poziomy, magnetyczny

Zegary słoneczne

Zegar poziomy, magnetyczny

Rudolf Rüter, Berlin-Kladow, 1946 r.

Zegar horyzontalny magnetyczny, umieszczony w bakelitowej puszce, zamykanej wypukłym wiekiem. Wymiary zewnętrzne wraz z zamknięciem wynoszą: średnica 5,25 cm, wysokość 2,4 cm.
Wewnątrz puszki obrotowa tekturowa tarcza, z zamocowanym od strony spodniej kompasem magnetycznym.
W otoku tarczy dwie podziałki czasowe: zewnętrzna dla czasu zimowego, wewnętrzna dla czasu letniego. Oznaczenia godzin cyframi arabskimi w zakresie: 5-12-19 dla czasu zimowego, oraz 5-13-21 dla czasu letniego, najmniejszy interwał 10 minut. Wewnątrz tarczy 8-kierunkowa róża wiatrów z opisem literowym kierunków głównych: N, S, W, O. Po stronie południowej opis: BERLIN RÜTER-UHR, oraz podziałka w zakresie +/-10° ze wskaźnikiem do wprowadzania korekty deklinacji magnetycznej.
Prosty gnomon wykonany z drutu stalowego. Zwolnienie magnetycznej tarczy i automatyczne zorientowanie w kierunku północnym następuje po naciśnięciu mosiężnego przycisku umieszczonego od spodu zegara.
Urządzeniu towarzyszy oryginalne tekturowe pudełko (uszkodzone) oraz instrukcja obsługi w języku niemieckim.

Zegar zaprojektowany został przez niemieckiego fizyka, dr Rudolfa Rütera wkrótce po II wojnie światowej, jako odpowiedź na zapotrzebowanie na dostępny – prosty i tani czasomierz, dla zubożałych po wojnie Niemców. W roku 1946 wyprodukowano około 8000 egzemplarzy tego zegara. Prawdopodobnie był to ostatni wykorzystywany w codziennej praktyce zegar słoneczny.

Materiał, technika:
bakelit, papier

Literatura:
http://www.compassmuseum.com

Zobacz również: