Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Zegar poziomy, magnetyczny

Zegary słoneczne

Zegar poziomy, magnetyczny

warsztat norymberski, prawdopodobnie Norymberga, ok. 1800 r.

Przenośny zegar horyzontalny magnetyczny, umieszczony w cylindrycznym, drewnianym pudełku z wieczkiem, o całkowitych wymiarach: 5,05 x 3,4 cm.
Wewnątrz pudełka tekturowa, obrotowa tarcza zegarowa o średnicy ok. 2,8 cm, z mosiężnym gnomonem o kącie nachylenia ok. 49°, pierwotnie osłonięta niezachowaną, szklaną kopułka.
Godziny opisane cyframi rzymskimi w formacie: IIII-XII-VIII, podziałka zegarowa z dokładnością 15 minut. Kierunek południowy opisany literą S. Od spodu tarczy podklejona igła kompasowa oraz dystansowa podkładka.
W otoku tarczy nieruchomy pierścień papierowy z barwną dekoracją miedziorytniczą z motywami kwiatów róży i opisem kierunków głównych: Sud, Nord, West, Ost.

Zegar należy do typu przenośnych zegarów poziomych jakie zostały spopularyzowane w Europie, na przełomie XVIII/ XIX w. przez warsztaty południowoniemieckie. Zegar został prawdopodobnie wykonany w norymberskim warsztacie: Stockerta, bądź Beringerów, których identyczne zegarki są znane z innych kolekcji.
Podobne zegary przypisane tym wytwórcom znajdują się w kolekcjach: Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie i Muzeum Historii Nauki w Oksfordzie.

Materiał, technika:
drewno toczone, papier

Literatura:
Liebau Frank, Die Kompassmacher aus Nürnberg und Fürth Präzision aus Tradition, 2016
R. Zaczkowski (red.), Katalog zegarów słonecznych, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Jędrzejów, 2013
R. S., M. K. Webster, Database of Instrument Makers Signatures, Adler Planetarium, 2007

Zobacz również: