A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: fopen(/var/www/clients/client19/web42/tmp/ci_sessionb873pfi2esddk4mt0pouisqqmfbrfkhk): failed to open stream: Disk quota exceeded

Filename: drivers/Session_files_driver.php

Line Number: 172

Backtrace:

File: /var/www/clients/client19/web42/web/application/controllers/Home.php
Line: 50
Function: __construct

File: /var/www/clients/client19/web42/web/index.php
Line: 315
Function: require_once

Astronomia : Multimedialna Baza Danych Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Astronomia > Sfera armiralna

a6902-sfery-arm_w.jpg
d408a-sfery-arm2.jpg

Astronomia

Sfera armiralna

Sfera Armilarna to historyczny przyrząd astronomiczny, używany od starożytności do XVI wieku, będący modelem sfery niebieskiej. Służył do wyznaczania współrzędnych niebieskich, rektascensji i deklinacji. Składał się z połączonych pierścieni z podziałkami kątowymi i pozwalał na odczytanie współrzędnych równikowych i ekliptycznych.

Sfera Armilarna była najbardziej skomplikowanym narzędziem obserwacyjnym Mikołaja Kopernika Służyła do wyznaczania położeń na niebie Księżyca i planet. Przyrząd składa się z sześciu koncentrycznych obręczy drewnianych, zaopatrzonych w podziałki kątowe i przezierniki. Pierwszą zewnętrzną obręcz ustawia się nieruchomo na słupie w płaszczyźnie południka. Inne zaś przedstawiają ekliptykę, równik, koło godzinne i południki. Przy pomocy tego instrumentu można wyznaczyć szerokość i długość ekliptyczną obserwowanego ciała niebieskiego.

W zbiorach Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się instrument niemieckiego wytwórcy Jeniga z 1797 roku.


Zobacz również:

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/clients/client19/web42/tmp)

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: