Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Astronomia > Koło Bordy

43adb-kolo_bordy_w.jpg
022be-kolo_bordy3.jpg
a6f7c-kolo_bordy2.jpg

Astronomia

Koło Bordy

Koło Bordy to przyrząd nawigacyjny, służący do pomiaru kątów - zwłaszcza pionowych. Zasada jego działania jest taka sama jak w sekstancie, ale koło pozwala mierzyć dowolne kąty, podczas gdy sekstant – tylko kąty nie przekraczające 120°.

Koło skonstruował uczony, wojskowy i urzędnik okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej Jean-Charles Borda podczas prac nad zmierzeniem południka Dunkierka–Barcelona. Pomiar tego południka związany był z wprowadzaniem systemu dziesiętnego i uniwersalnego układu miar i wag, a w szczególności z definicją wprowadzanej wtedy, nowej jednostki długości – metra.

Instrument składał się z dwóch niezależnie obracających się kół z dwiema lunetami. Zastosowanie koła pozwoliło na znaczny wzrost dokładności pomiarów kątów w geodezji.

W kolekcji Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się egzemplarz koła nawigacyjnego Bordy, który został wykonany w latach 1760-1830 w pracowni Baumanna w Stuttgarcie. Jego specyfikę stanowi przenośny charakter instrumentu, który po rozmontowaniu jest chowany w specjalnej drewnianej skrzynce.

Zobacz również: