A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: fopen(/var/www/clients/client19/web42/tmp/ci_sessionv2m2auuqlvn0j1iaqpht3aoec2t1p2l9): failed to open stream: Disk quota exceeded

Filename: drivers/Session_files_driver.php

Line Number: 172

Backtrace:

File: /var/www/clients/client19/web42/web/application/controllers/Home.php
Line: 50
Function: __construct

File: /var/www/clients/client19/web42/web/index.php
Line: 315
Function: require_once

Astronomia : Multimedialna Baza Danych Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Astronomia > Grafometr

4dc35-grafometr_w.jpg
70002-grafometr_www2.jpg

Astronomia

Grafometr

Grafometr to przyrząd matematyczny używany w geodezji, służący do mierzenia kątów poziomych. Składa się z dwóch alidad, każda z dwoma przeziernikami.

Jedna z tych alidad jest nieruchoma i stanowi średnicę kątomierza. Na trzpieniu, umieszczonym w środku kątomierza, a więc jednocześnie w środku nieruchomej alidady, zamocowana jest druga alidada, ruchoma. Całość zwykle osadzona jest na trójnożnym statywie i dodatkowo wyposażona w busolę i poziomnicę.

Grafometr jest geodezyjnym narzędziem do pomiaru kątów w terenie. Instrument opisany po raz pierwszy w 1597 roku używany był, po wprowadzeniu drobnych zmian, do XIX wieku.

W kolekcji przyrządów astronomicznych Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się mosiężny grafometr pochodzący z XVIII wieku, dzieło nieznanego rzemieślnika niemieckiego.Zobacz również:

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Unknown: Failed to write session data (user). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/clients/client19/web42/tmp)

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: