Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Zegar równikowy, przenośny, typu augsburskiego

Zegary słoneczne

Zegar równikowy, przenośny, typu augsburskiego

Johann Nepomuk Schrettegger, Augsburg, ok. 1790 r

Podróżny, zegar równikowy typu augsburskiego przeznaczony dla szerokości geograficznych północnych w zakresie 10°-90°.
Konstrukcja mosiężna złożona z tarczy o formie ośmioboku foremnego, o wymiarach ok. 6,5 x 6,5 cm i osadzonej w niej puszki kompasowej. Na pozłacanej podstawie dekoracja w formie wzoru geometrycznego.
Do podstawy zamocowane na zawiasie składane, posrebrzane ramię, od strony zewnętrznej z podziałką szerokości geograficznej opisaną w zakresie 10°-90°, z dokładnością do dwóch stopni. Również pierścień z podziałką czasową pełny, zamocowany na zawiasie. Godziny na pierścieniu opisane cyframi arabskimi.
Do pierścienia godzinnego przytwierdzona blaszka – służąca do usztywnienia gnomonu w pozycji pionowej. Gnomon zamocowany na obrotowej, czworokątnej osi.
W podstawie osadzona puszka kompasowa, zamknięta szkłem; kompas posrebrzany, ze wskazaniem strzałką kierunku deklinacji magnetycznej oraz opisanymi po obwodzie dwuliterowymi akronimami łacińskich nazw kierunków głównych: OR, OC, SE, ME. Oryginalna igła kompasowa, wybarwiona na niebiesko, z mosiężną głowicą.
Na spodniej stronie puszki kompasowej w dekoracyjnym otoku sygnatura twórcy: Johan Schrettegger in Augsburg.
Zegar zaopatrzony w oryginalny ośmioboczny futerał o wym. ok. 7,2 x 6,8 x 2 cm, kryty tłoczoną we wzory skórą, od wewnątrz wykończony tekturą w kolorze niebieskim.
W futerale składana, dwujęzyczna oryginalna ulotka autorstwa Schretteggera z dwujęzycznym, niemieckim i francuskim, opisem sposobu użytkowania zegar oraz listą miejscowości z ich szerokościami geograficznymi.

Podróżny, zegar równikowy typu augsburskiego jest autorstwa Johanna Nepomuka Schretteggera (zm. 1843), działającego w Augsburgu na przełomie XVIII wieku i XIX wieku. Był on ostatnim znaczącym twórcą zegarów słonecznych w Augsburgu.

Materiał, technika:
mosiądz grawerowany, pozłacany i posrebrzany, szkło, stal (igła kompasowa), futerał: skóra tłoczona, papier

Literatura:
http://collections.rmg.co.uk/ Nr kat. AST0316
H. Higton, Sundials, an Illustrated History of Portable Dials, The Museum of the History of Science, Philip Wilson Publishers, 2001

Zobacz również: