Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Zegar równikowy, przenośny

Zegary słoneczne

Zegar równikowy, przenośny

warsztat F. Perflera lub J. Schablasa, Wiedeń, przełom XVIII/XIX wieku

Przenośny, precyzyjny zegar równikowy przeznaczony dla szerokości geograficznych północnych w zakresie 0°-90°.
Postawa o wymiarach 13,5 x 15 cm, okrągła z trzema wypustkami ze śrubami poziomującymi, zaopatrzona w dwie libelle oraz puszką kompasową pośrodku.
Do tarczy zamocowane na zawiasie ramię, od strony wewnętrznej z podziałką szerokości geograficznej w zakresie 0°-90°, z dokładnością do jednego stopnia.
Ponadto do tarczy zamocowany na zawiasie pierścień z podziałką czasową: niepełny, wskazania w zakresie godzin 3 do 9. Pełne godziny po stronie wewnętrznej pierścienia opisane cyframi rzymskimi, po stronie zewnętrznej stylizowanymi arabskimi. Dokładność podziałki czasowej 5 minut.
Do tarczy zamocowany na obrotowej osi mosiężny gnomon. W zegarze brakuje blaszki, pierwotnie zamocowanej od spodniej strony łuku godzinnego, regulującej skok ośki gnomonu.
Tarcza kompasu posrebrzana z głównymi kierunkami oznaczonymi skrótami łacińskimi SE, ME, OR, OC. Igła kompasowa z blokadą, strona północna igły barwiona na niebiesko, głowica mosiężna. Po obwodzie kompasu podziałka azymutu 0°-360°, z dokładnością do 5°. Kompas zaopatrzony w mosiężny dekiel.

Przenośny, precyzyjny zegar równikowy jest niesygnowany. Prawdopodobnie pochodzi z przełomu XVIII/XIX wieku z wiedeńskiego warsztatu F. Perflera, lub J. Schablasa.

Materiał, technika:
mosiądz grawerowany, tarcza kompasu posrebrzana, punca

Zobacz również: