Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Zegar pseudo-równikowy, przenośny

Zegary słoneczne

Zegar pseudo-równikowy, przenośny

warsztat Fang Xiu-Shui, Chiny Wschodnie, przełom XIX/XX wieku

Przenośny, wielokrotny zegar równikowy z kompasem i oznaczeniami służącymi do geomancji (feng-shui). Ośmioboczna podstawa wykonana z miękkiego drewna, o wymiarach 15,9 x 1,5 cm, z centralnie umieszczonym kompasem. Wokół kompasu umieszczony na tarczy opis 24 znaków – odnoszący się do 12 zwierząt i 12 elementów feng-shui oraz cztery zegary równikowe umieszczone na drewnianych tabliczkach. Tarcze zegarów, na zawiasach, ustawianie pod kątem, skokowo za pośrednictwem mosiężnych blaszek, wkładanych w gniazda wycięte w podstawie zegara. Gniazda w podstawie opisane znakami, odnoszącymi się prawdopodobnie do miejsc określonej szerokości geograficznej. Tarcze zegarowe opisane chińskimi znakami w kolorach czarnym i czerwonym, z podziałką.
Na dolnej stronie podstawy zegara kompas oraz szereg zapisanych koncentrycznie znaków, służących do geomancji (feng-shui).
Podobne chińskie zegary słoneczne znajdują się w kolekcji Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie oraz w National Maritime Museum w Greenwich.

Materiał, technika:
podstawa i tarcze – drewno z drzew liściastych; gnomony i wsporniki - mosiądz

Literatura:
H. Higton, Sundials at Greenwich: A Catalogue of the Sundials, Nocturnals, and Horary Quadrants in the National Maritime Museum, Oxford University Press, 2002

Zobacz również: