Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Zegar poziomy, ogrodowy albo parapetowy

Zegary słoneczne

Zegar poziomy, ogrodowy albo parapetowy

prawdopodobnie Londyn, 1687 r.

Zegar w formie mosiężnej, kwadratowej tarczy o wymiarach: 15,3 x 15,3 cm (nominalne 6 x 6 cala) i grubości wynoszącej ok. 1,5 mm.
Projektowana szerokość geograficzna ok. 51°N. Podziałka czasowa w formie okrągłego pełnego pierścienia wpisanego w tarczę. Godziny opisane cyframi rzymskimi w zakresie: IIII-XII-VIII, odczytywane od wewnątrz tarczy. Dokładność podziałki czasowej – 7,5 minuty, interwały półgodzinne oznaczone znacznikami w formie uproszczonego znacznika kwiatu lilii (fleur-de-lys). Wzdłuż linii godziny XII, luka odpowiadającą szerokości gnomonu.
W szerokości pierścienia podziałki czasowej, po stronie południowej, umieszczono datę: 1687.
W centralnej części tarczy, przesunięta mimośrodowo w kierunku południowym, wielka dekoracyjna rozeta w formie róży Tudorów.
Gnomon ażurowy, z podparciem w formie dekoracyjnych esownic, o wzorze charakterystycznym dla angielskich zegarów drugiej połowy XVII wieku. Gnomon zamocowany do tarczy za pomocą dwu młotkowanych trzpieni. Od spodu tarczy widoczne dwa otworki, wskazujące środki delineacji zegara.
W narożnikach tarczy cztery otwory montażowe.
Od spodu tarczy zegarowej widoczne ślady ręcznej obróbki.

Prezentowany zegar należy do typu prostych zegarów ogrodowych. Piękny, przeskalowany motyw dekoracyjny róży Tudorów jest często spotykany na angielskich zegarach mechanicznych i słonecznych z XVI i XVII wieku.

Materiał, technika:
mosiądz grawerowany

Zobacz również: