Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Miniaturowy zegar poziomy

Zegary słoneczne

Miniaturowy zegar poziomy

Anglia, ok. połowy XVIII wieku

Zegar w formie kwadratowej, mosiężnej tarczy, o wymiarach ok. 4,4 x 4,4 cm i zmiennej grubości ok. 1,5 mm. W narożnikach kwadratowej tarczy znajdują się cztery otwory montażowe.
W kwadratową tarczę wpisano okrągłą wstęgę podziałki czasowej zakończoną po stronie południowej dekoracyjnymi zwojami. Podziałkę wyznaczono z dokładnością 15 minut. Godziny pełne opisano cyframi rzymskimi w formacie: IIII-XII-VIII, zorientowanymi do wewnątrz tarczy. Po stronie południowej podziałki znajduje się luka południowa, odpowiadająca szerokości gnomonu.
W centrum tarczy umieszczono 8-kierunkową różę wiatrów z opisem kierunków głównych i drugorzędnych. Po stronie północnej umieszczono opis projektowanej szerokości geograficznej: Lat 52 (S) 30. Gnomon zegara ażurowy, z podparciem w formie esownicy.
Z tyłu tarczy widoczne są ślady młotkowania bolców mocujących gnomon, jak również dwa punktowe ślady po otworach służących do wykreślenia podziałki zegara.

Zegar jest rzadkim i ciekawym przykładem miniaturowego zegara słonecznego poziomego, wykonanego z zachowaniem wszystkich atrybutów, technik i jakości pełnowymiarowych zegarów ogrodowych. Zegar ten mógł być używany jako zabawka bądź służyć jako zegar gabinetowy. Został prawdopodobnie wykonany w warsztacie londyńskim, na co wskazuje konwencja estetyczna typowa dla londyńskich zegarów połowy XVIII wieku.

Materiał, technika:
mosiądz grawerowany

Zobacz również: