Multimedialna BAZA DANYCH

Kolekcje Uniwersyteckie > Zegary słoneczne > Zegar poziomy, ogrodowy

Zegary słoneczne

Zegar poziomy, ogrodowy

prawdopodobnie warsztat Williama Deane’a, Londyn, ok. 1720 r.

Zegar mosiężny, o tarczy okrągłej, średnicy 37,5 cm (nominalne 15 cali) i grubości ok. 6 mm, projektowana szerokość geograficzna ok. 51,5°N.
Po obwodzie tarczy wstęga z poprzeczną podziałką czasową, umożliwiającą odczyt czasu z dokładnością poniżej 1 minuty, od strony południowej zakończona formą zwijającego się liścia. Na podziałce opisane interwały 10-minutowe, godziny pełne zapisane w formacie: IIII-XII-VIII, odczytywane od strony zewnętrznej tarczy.
Po stronie południowej tarczy, w przerwie pomiędzy końcami podziałki kartusz herbowy klanu Haye oraz zawołanie: Serva Jugum (Trzymać jarzmo).
W części środkowej 8-kierunkowa róża wiatrów oraz oznaczenie liniowe dalszych kierunków pośrednich. Ażurowy gnomon z bogatą dekoracją floralną.
Brak sygnatury twórcy.

Na zegarze widnieje kartusz herbowy jednej z najstarszych rodzin szkockich – klanu Haye, wraz z umieszczonym na wstędze zawołaniem. Szerokość geograficzna ok. 51,5°N, dla której został wykonany zegar, wskazuje że prawdopodobnie był przeznaczony dla londyńskiej lokalizacji – najpewniej stołecznej rezydencji członka rodu Haye.
Zegar słoneczny w zakresie ogólnej kompozycji wykazuje podobieństwa do warsztatu Johna Rowleya i jego uczniów, szczególnie Williama Deane’a, którego zegar z 1718 roku o identycznie profilowanym gnomonie znajduje się w zbiorach londyńskiego Science Museum (Object No. 1920-85). Zegar posiada również tzw. poprzeczną podziałkę czasową, nieczęsto występującą na angielskich zegarach, stosowaną przez Johna Rowleya i jego uczniów. Instrument nie został sygnowany, prawdopodobnie ze względu na ubytki odlewnicze gnomonu oraz niedostatecznie wysoką jakość grawerunku.

Materiał, technika:
mosiądz grawerowany

Literatura:
J. Davis, John Rowley – Master of Mechanicks, Presented at the BSS Annual Conference, Latimer (2008)
J. Davis, A. Benjamin Scott Horizontal Dial, BSS Bulletin Numer 3, September, Vol. 22, 2010, str. 18.
http://en.wikipedia.org/wiki/Clan_Hay

Zobacz również: